2/03/2016

Rezonans magnetyczny z kontrastem/ MRI scan with contrast

For English version click here: http://goldcoastspine.com.au/mri-scan Yep, I know it's not mine, but it's a good article about MRI scan. 


MRI scanner for patients with claustrohobia, presented in Gold Coast Spine clinic, Syndey, Australia/ Rezonans magnetyczny w jednej z australijskich klinik,przeznaczony dla pacjentów z klaustrofobią

Dzisiejszy post będzie o rezonansie magnetycznym. Odkąd mam mikrogruczolaka, dwa razy byłam na tym badaniu. Na początek szczegóły techniczne: 

Ile trwa badanie: 40 minut (+15 na przygotowanie)
Ile kosztuje: zależy od tego, czy prywatnie, czy na NFZ. Koszt badania w CMS na Ochocie (Wawelska 12) wraz z kontrastem to 650 zł.
Ile czeka się na wynik: w CMS-ie trwa to zwykle do 5 dni roboczych.
Dodatkowe informacje: nie należy jeść na 2 godziny przed badaniem.

Jak należy się przygotować do samego badania?  Po pierwsze, trzeba być skierowanym przez lekarza lub umówić się prywatnie i zjawić się wcześniej, ponieważ najpierw wypełniamy ankietę, czyli wywiad. Zawiera on pytania o przyjmowane leki, zdiagnozowane choroby, przebyte operacje (np. pytają o rozrusznik serca), ciążę oraz klaustrofobię. Wywiad jest wypełniany przez pacjenta za każdym razem przed wykonaniem rezonansu.

Następnie udajemy się do szatni, a potem prosto do pracowni rezonansu magnetycznego, gdzie personel poinformuje nas, co mamy z siebie zdjąć przed badaniem. Oprócz obuwia są to zazwyczaj te same rzeczy, które zdejmujemy przy kontroli bagażu na lotnisku - paski, zegarki, biżuteria, itp. Czyli wszystko, co zawiera metalowe części. Kobiety muszą zdjąć stanik z tego samego powodu co wyżej wymienione przedmioty. I teraz uwaga - jeżeli będziemy dodatkowo mieć podawany kontrast, wiąże to z przykrą koniecznością włożenia go z powrotem jedną ręką, ponieważ w drugiej będzie tkwił wenflon z tą substancją. Zatem po zdjęciu stanika i zamknięciu swoich rzeczy w kabinie, udajemy się do pielęgniarki.

Następnie pielęgniarka bada poziom kreatyniny w naszej krwi. Odbywa się to przez nakłucie opuszka palca. Kreatynina w normie (62 -124 mmol/l) oznacza prawidłową pracę nerek i będzie można podać kontrast. Na tę okoliczność pacjent jest wyposażony w wenflon, umieszczony w zgięciu łokcia.

W kabinie rezonansowej zdejmujemy buty i zgodnie z poleceniami lekarza kładziemy się na tzw. "wsuwnym stole".  Po założeniu ochronnych słuchawek na uszy możemy być umieszczeni w tubie rezonansowej. Przez cały czas trwania badania musimy leżeć spokojnie. Kontrast jest podawany dożylnie 15 minut przed zakończeniem. W przypadku diagnozowania guzów przysadki, podanie kontrastu jest niezbędne dla uzyskania lepszego obrazu. 


2 komentarze:

  1. Od siebie moge tylko dodać w tym temacie, że jeśli chodzi o rezonanse magnetyczne to na prawdę świetnie wykonuja je i opisują w klinice http://multimed.pl w Warszawie. W razie czego, polecam wam zapisać się właśnie tam na takie badanie

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli szukacie ortopedy, szukacie miejsca gdzie można wykonać dokładną diagnostykę obrazową to zobacz tutaj. Szpital prywatny ortopedyczny, badają dokładnie, mają najwyższej jakości sprzęt i najlepszych specjalistów.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Mam nadzieję, że spodobał Ci się post i zapraszam na następny. xoxo



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...